Inne urazy

 

Urazy stawów

 

Skręcenie to uraz polegający na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Na skutek skręcenia może dojść do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej.

Objawy: ból, obrzęk, wyższa temp. miejscowa. Główne objawy skręcenia to ostry ból w okolicy stawu ograniczający jego ruchomość, obrzęk i krwawy wylew w miejscu uszkodzonych włókien torebki stawowej, wysięk śródstawowy.

 

Postępowanie: okłady z altacetu, bandażujemy bandażem elastycznym.

 

Zwichnięcie to uszkodzenie, w którym dochodzi do chwilowej bądź trwałej utraty kontaktu powierzchni stawowych, przemieszczenie kości w torebce stawowej lub całkowite wyciągnięcie z niej kości. (odkształcenie stawu pozostaje). Zwichnięciu może towarzyszyć uszkodzenie struktur wewnątrzstawowych (więzadeł, chrząstki, łąkotek) oraz naciągnięcie bądź rozerwanie torebki stawowej. Staw jest niestabilny, a dodatkowo może dojść do uciskania tętnic lub nerwów.

 

Postępowanie: traktujemy jak złamanie ? unieruchamiamy dwie sąsiednie ze stawem kości długie.

 

Urazy wewnętrzne głowy

 

Objawy: zaburzenia świadomości, czujemy guz, deformację, krwotok, wyciek z uszu, zaburzenia pamięci, ew. wymioty, zawroty głowy.

 

Postępowanie: pozycja półsiedząca, niezwłocznie wzywamy pogotowie, stabilizacja odcinka szyjnego.

 

Odma opłucna ? obecność powietrza w klatce piersiowej, w jamie opłucnej powodująca zmianę ciśnień (powietrze naciska na płuca, zaczynają się kurczyć).

 

Objawy: duszności, zaróżowiona piana z rany, ew. rana, zaburzenia świadomości.

 

Postępowanie:

 

ciało obce ? nie wyciągamy, unieruchamiamy, na ranę gaza wyjałowiona, ew. czysty materiał, folia (przyklejony przylepcem z 3 stron ? trójstronny zastawkowy opatrunek pozwala wydostać się powietrzu); jak najszybszy transport do lekarza;

 

przy braku otwartej rany natychmiast do lekarza, przy braku oddechu tętna nie sprawdzamy! ? reanimacja; zagrożenie wstrząsem.

 

Urazy brzucha

 

Objawy: ból, zasinienie (krew gromadzi się pod skórą), twardy brzuch (obrona mięśniowa).

 

Postępowanie: nie karmimy, nie poimy, postawa taka jak osobie wygodnie (podkurczone nogi), udrożnienie dróg, jeżeli nieprzytomny ? boczna ustalona z podkurczonymi nogami, komfort psychiczny i termiczny. Nie robimy żadnych okładów.