Nagłe przypadki internistyczne

 

Choroba wieńcowa (atak serca)

 

Zawał ? martwica fragmentu mięśnia sercowego wskutek zatkania naczynia wieńcowego.

 

Objawy: silny, piekący ból za mostkiem (niezależny od oddechu), promieniuje w lewą stronę; duszności, bladość, osłabienie, niepokój, lęk, objawy wstrząsu, może dojść do utraty przytomności z zatrzymaniem akcji serca.

 

Postępowanie: pomagamy w zażyciu leków chorego (jeżeli jest przytomny), uspokojenie, pozycja półsiedząca, komfort psychiczny i termiczny, (wzywając pomoc używamy pojęcia: ból w klatce piersiowej).

 

Cukrzyca ? niewłaściwa gospodarka cukrowa w organizmie.

 

Postępowanie:

 

wywiad: sprawdzić czy chory nie ma glukometru przy sobie, czy nie ma śladów kłucia na palcach, cukrzycy mogą mieć bransoletki, dokumenty lub inne oznakowania informujące o chorobie (szukając ich prosimy kogoś by patrzył nam na ręce), stan cukrzyka jest podobny jak przy upojeniu alkoholowym;

 

  • jeżeli poszkodowany jest przytomny, współpracujemy z nim, podajemy coś do picia;
  • osoba nieprzytomna: pozycja boczna ustalona i wzywamy lekarza.

 

Astma oskrzelowa

Objawy: duszności, kłopoty z oddychaniem, świszczący, długi kaszel, przyśpieszone tętno, niepokój, trudności z mówieniem.

Postępowanie: wywiad, podać leki (chory powinien je mieć przy sobie), pozycja półsiedząca, pochylenie do przodu.

 

Drgawki

Objawy: drgawki, ślinotok, rozluźnienie mięśni zwieraczy.

Postępowanie: usuwamy niebezpieczne przedmioty, trzymamy głowę na stopie i udrażniamy drogi oddechowe, pozycja boczna ustalona (jeżeli się da), kontrola ABC, do 10 min osoba powinna odzyskać przytomność, jeżeli nie, wzywamy pogotowie, przykrywamy (nie trzyma moczu ? chronimy prywatność poszkodowanego).