Udar

 

Udar mózgu to zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny. Występuje najczęściej na skutek zmian naczyniowych (zatkanie, niedotlenienie mózgu): udar niedokrwienny ? zatkanie naczynia, udar krwotoczny ? pękają naczynia.

 

Objawy: ból, zawroty głowy, nudności, zaburzenia świadomości, sucha skóra, przyspieszone tętno, może dojść do omdlenia, zaburzenia mowy, niedowład kończyn.

 

Postępowanie: układamy poszkodowanego w cieniu, w pozycji półsiedzącej, podajemy napoje, stosujemy chłodne okłady, wzywamy pogotowie.

 

Udar cieplny (słoneczny) to stan chorobowy wywołany przegrzaniem organizmu. Do udaru cieplnego najczęściej dochodzi w wyniku przegrzania głowy i karku przez działanie słonecznego promieniowania ultrafioletowego. Może też powstać podczas przebywania w dusznej, wilgotnej i gorącej atmosferze lub przy nadmiernym wysiłku fizycznym. Skóra nie może nadążyć z chłodzeniem organizmu.

 

Objawy: sucha zaczerwieniona skóra, wysoka temperatura ciała (nawet 40-41°C), zaburzenia świadomości, niebezpieczeństwo wystąpienia wstrząsu.

 

Postępowanie: poszkodowanego przenieść lub przejść z nim w chłodne miejsce (jeżeli jest w stanie). Robić chłodne okłady lodem zawiniętym w ręcznik, pod pachami i w pachwinie. Można również położyć na czoło poszkodowanego chusteczkę czy też ręcznik zmoczony w chłodnej wodzie. Wzywamy pogotowie.