Złamania

 

Złamanie to całkowite przerwanie ciągłości kości. Gdy dochodzi do przerwania niecałkowitego uraz określa się jako nadłamanie.

 

Podstawowe objawy złamania to:

 

  • patologiczna ruchomość kości,
  • nieprawidłowe ułożenie,
  • trzeszczenie odłamów kości,
  • obrzęk,
  • ból,
  • krwiak.

 

Złamania kości długich

 

Postępowanie: unieruchamiamy minimum dwa sąsiadujące stawy. Złamanej kończyny nie nastawiamy. Pozostawiamy w dotychczasowej pozycji, obkładając kończynę podręcznymi przedmiotami (sweter, bluza, koc, torby z zakupami). Można również ustabilizować poprzez przywiązanie do drugiej kończyny. Zdrową kończynę przesuwamy do kończyny złamanej. Unieruchamiamy za pomocą chust trójkątnych na wysokości bioder i kolan. Trzecią chustę zawiązujemy na stopach, tak aby powstała ?ósemka? (związująca grzbiet jednej stopy oraz podeszwę drugiej i odwrotnie). Wypełniamy anatomicznie wolne przestrzenie (pod kolanami i między nogami poszkodowanego ? koc, bluza, sweter).

 

Złamanie podstawy czaszki

 

Specyficzne objawy: miejsca złamania wyczuwalne dotykiem, płyn rdzeniowo-mózgowy może wyciekać z uszu, nosa, ust, zaburzenia świadomości, sińce okularowe.

 

Postępowanie: zranienia opatrujemy opatrunkiem osłaniającym, nie uciskowym (tak samo postępujemy, gdy wydobywa się krew z uszu lub płyn rdzeniowo-mózgowy), pozycja półsiedząca, unieruchamiamy odcinek szyjny kręgosłupa, zakładamy, że może być uszkodzony kręgosłup, konieczny kontakt z lekarzem.

 

Złamanie żeber

 

Postępowanie: jeżeli jest złamane jedno żebro nie trzeba opatrywać, ale dla komfortu opatrujemy od dołu bandażem elastycznym. Pozycja półsiedząca u przytomnego. U nieprzytomnego pozycja boczna ustalona, ciężar ciała opieramy na uszkodzonej stronie, by druga swobodnie mogła oddychać. W przypadku złamania kilku żeber usztywniamy (unieruchamiamy) najpierw ręką, potem podłużnym i niesztywnym przedmiotem np. zeszytem, bandażujemy.

 

Złamanie obojczyka

 

Postępowanie: unieruchomienie złamania ? temblak, przybandażować do ciała.

 

Urazy kręgosłupa

 

Postępowanie: kręgosłup szyjny stabilizujemy, wypełniamy ew. krzywizny ciała, nie przemieszczamy, nie ruszamy, jeżeli transport jest konieczny to na czymś płaskim (przenoszenie metodą jak największej ilości rąk), dbamy o komfort psychiczny i termiczny.

 

Urazy miednicy

 

Nie ruszamy, nie wiążemy ?ósemki? na kostkach, gdy transport jest konieczny, postępujemy tak jak w przypadku urazu kręgosłupa.